Przejdź do treści

Cyberbezpieczństwo

Wirtualna przestrzeń to szanse, ale też zagrożenia. Na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak się zachowywać w cyberprzestrzeni. Dlatego w ramach programu Warszawskiego Instytutu Bankowości pt. „Bankowcy dla Edukacji” powstał cykl krótkich filmów, na których popularni artyści i prezenterzy telewizyjni opowiadają, jak w sposób świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z dobrodziejstw cyfrowej
rzeczywistości:

Cezary Pazura w kampanii Bankowcy dla CyberEdukacji - Uważaj na fake newsy

Ewa Kasprzyk w kampanii Bankowcy dla CyberEdukacji - Wyłudzenia "na znajomego"

Bądź CYBERBEZPIECZNY. To, co robisz w internecie jest dostępne NA ZAWSZE i DLA KAŻDEGO

Bądź cyberbezpieczny! – Uważaj na oszustwa „na pracownika banku”!

Więcej

NIEZAUWAŻALNA
BANKOWOŚĆ CODZIENNIE

Szybko, wygodnie, bez wychodzenia z domu i podpisywania dokumentów, w kuchni, a może na kanapie w salonie – tak bardzo często wyglądają dziś nasze wizyty w banku. Wystarczy smartfon i aplikacja mobilna. Każdego dnia korzystasz z banku przynajmniej kilka razy, bez konieczności przekraczania progu oddziału, a nawet logowania się do bankowości elektronicznej. Wiele operacji dzieje się automatycznie, a Twój bank pamięta o nich za Ciebie.

8,7 mln

przelewów wykonują klienci polskich banków każdego dnia. *źródło: ZBP

3,1 mln

bankowych kart płatniczych (debetowych, kredytowych) podłączonych jest w Polsce do różnego rodzaju płatności mobilnych – a więc można nimi płacić za pomocą telefonu. *źródło: ZBP

1 sekundę

może trwać logowanie do aplikacji bankowej przy użyciu biometrii, czyli sczytywaniu linii papilarnych lub rozpoznawaniu głosu bądź twarzy. Dzięki biometrii weryfikacja następuje błyskawicznie i bezpiecznie.

0 minut

może trwać wykonanie stałego przelewu, np. raty kredytu, czynszu, opłaty za prąd, gaz czy przedszkole dziecka. Dziś takie transakcje często dokonują się same – bank pamięta o nich za Ciebie.

CZY WIESZ, ŻE ZA POMOCĄ
BANKOWEJ APLIKACJI MOŻESZ:

 • otwierać nowe konta wyłącznie z użyciem telefonu – aplikacja bankowa zastępuje konieczność przesyłania dokumentów, a wykonanie zdjęcia własnej twarzy (selfie), „uwierzytelnia” osobę dla banku
 • zlecać przelewy zwykłe i natychmiastowe, w złotówkach i w obcych walutach, także z datą przyszłą (zlecasz dziś, a przelew zostaje wykonany przez bank we wskazanym dniu)
 • opłacać rachunki – wystarczy zeskanować kod QR z faktury
 • wykonywać szybkie przelewy na numer telefonu odbiorcy
 • płacić telefonem wypłacić gotówkę telefonem
 • kupować bilety komunikacji miejskiej
 • opłacać strefy parkingowe
 • zamawiać taksówki
 • kupować bilety na wydarzenia kulturalne
 • doładowywać telefon
 • kupować ubezpieczenia na podróż
 • wymieniać walutę, w tym ustawić zlecenia z datą przyszłą (np. zlecić „kup”, gdy kurs waluty osiągnie określoną wartość)
 • zablokować lub zastrzec kartę
 • dostawać powiadomienia o transakcjach lub błędnej próbie logowania
 • składać wnioski o kredyt
  – gotówka trafia na konto nawet w 60 sekund od złożenia wniosku
 • składać wnioski o kartę kredytową lub zwiększenie limitu
 • wyszukiwać najbliższe oddziały, bankomaty, wpłatomaty

PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE

Czy wiesz, że w Polsce:

na jednego mieszkańca przypadają średnio 2 rachunki bankowe – to więcej niż średnia dla Unii Europejskiej, gdzie na jednego mieszkańca przypada średnio 1,6 rachunku.

Karty płatnicze

Karty płatnicze nosimy w portfelach jak dowód osobisty czy zdjęcia naszych bliskich. A gdy zapomnimy portfela? Zwykle mamy przy sobie telefon. A w nim… płatności zbliżeniowe. Tak szybkie i tak łatwe, że nawet ich nie zauważasz – to także nowoczesna bankowość.

ZOBACZ JAKIE TO PROSTE

Dwadzieścia pięć lat temu było ich zaledwie milion, dwadzieścia jeden lat temu - 10 mln, a trzynaście lat temu - 30 mln. Cztery lata temu liczba kart płatniczych przekroczyła liczbę Polaków.

Więcej

Płać za codzienne zakupy

kartą płatniczą z technologią zbliżeniową – bez potrzeby wpisywania kodu PIN dla transakcji poniżej 100 zł i bez potrzeby fizycznego kontaktu z terminalem płatniczym. Oszczędzaj czas spędzany przy kasie, szczególnie teraz, w dobie pandemii COVID-19, bez narażania siebie i innych.

Dodaj kartę płatniczą

do aplikacji swojego banku w telefonie z technologią NFC albo korzystaj z zewnętrznych aplikacji ApplePay lub GooglePay. Teraz możesz płacić za zakupy w każdym terminalu płatniczym w Polsce i nie musisz martwić się, że nie masz przy sobie portfela.

W 2007 roku

wprowadzono pierwszą w Polsce kartę zbliżeniową. 13 lat później, w 2020 roku, funkcję zbliżeniową posiadało już 87,5% kart w Polsce.

Średnio co drugi dzień

karta płatnicza wykorzystywana jest do realizacji jakiejś transakcji.

W 1992 roku

zainstalowano pierwszy terminal płatniczy w Polsce. Obecnie jest ich ponad 1 mln.

Od 2 lat

wszystkie terminale płatnicze na rynku obsługują płatności zbliżeniowe.

Co 3 terminal

płatniczy w Polsce pochodzi z Programu Polska Bezgotówkowa.

96% Polaków

pozytywnie ocenia cyfryzację w bankowości i finansach. *źródło: Mastercard, badania z listopada 2020 r.

Czy wiesz, że … Polska

ma najniższy w Europie odsetek oszukańczych transakcji kartami płatniczymi. Według danych EBC z 2018 roku to 0,005% wartości transakcji.Pod względem bezpieczeństwa kart i infrastruktury płatniczej jesteśmy najlepsi w Unii Europejskiej.

Czy wiesz, że …

jeśli zgubisz kartę płatniczą lub zostanie Ci ona skradziona, szybko zastrzeżesz ją dzwoniąc pod uniwersalny numer 828 828 828? Głosowy asystent samodzielnie przekieruje Cię na infolinię Twojego banku.

Więcej

Nowoczesny bank to nie tylko instytucja, w której zarządzasz swoimi pieniędzmi, ale także drzwi do usług cyfrowej administracji. 75% Profili Zaufanych, dzięki którym załatwiasz on-line sprawy urzędowe, zostało założonych przez bankowość elektroniczną. Dzięki temu wniosek o świadczenie 500+ czy nowy dowód osobisty możesz złożyć bez potrzeby zgłaszania się w urzędzie. Wystarczy login i hasło do banku. Dziś „wizyta w urzędzie” trwa tyle, że możesz nawet nie zauważyć, jak wiele czasu właśnie udało Ci się zaoszczędzić!

Dzięki Profilowi Zaufanemu można załatwić bez wychodzenia z domu takie sprawy urzędowe jak:

 • sprawy rodzinne – wnioski o 500+ oraz 300+
 • formalności przedmałżeńskie, zgłoszenie narodzin dziecka i nadanie numeru PESEL, zgłoszenie śmierci członka rodziny
 • sprawy związane z aktami stanu cywilnego
 • wyrobienie dowodu osobistego lub prawa jazdy
 • sprawy meldunkowe i dopisanie do spisu wyborców
 • opłacenie lub odwołanie od mandatu karnego
 • sprawy podatkowe – rozliczenia, deklaracje, ulgi
 • sprawy związane z działalnością gospodarczą – prowadzenie, zakładanie, wnioskowanie o dofinansowania

Profil zaufany
i nowoczesna bankowość

to także łatwy dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS oraz Internetowego Konta Pacjenta, dzięki któremu dostaniesz e-receptę lub zapiszesz się na szczepienie przeciw COVID-19.

Profil zaufany
i nowoczesna bankowość

pozwala Ci uniknąć wizyty w urzędzie, stania w kolejce, wypełniania formularzy. Czas to pieniądz, więc można szacować, że oszczędziłeś „parę złotych”, czyli nawet do kilkudziesięciu godzin w skali roku.

Zgubiony lub skradziony
dokument tożsamości

tj. dowód osobisty lub paszport zastrzeżesz właśnie w banku. System zastrzegania dokumentów działa w Polsce od 1997 roku i dziś może z niego skorzystać każdy. Do końca 2021 roku Polacy zastrzegli w bankach ponad 2,14 mln dokumentów tożsamości, a średnio dziennie *więcej na stronie dokumentyzastrzezone.pl

Finansowanie potrzeb firm czy samorządów jest istotnym elementem rozwoju polskiej gospodarki. Wiele inwestycji nigdy nie zostałoby zrealizowanych bez pomocy banków, które są wsparciem dla biznesu – zarówno małego, jak i dużego. Umożliwiają rozwój małym, rodzinnym przedsiębiorstwom, jak również finansowanie inwestycji realizowanych przez największe korporacje. Są też ważnym niezastępowalnym elementem programu wsparcia przedsiębiorstw w czasie pandemii. Wreszcie – banki w ostatnich latach wyraźnie zwiększają swój udział w finansowaniu zielonej energii i działaniach proekologicznych, a także w edukacji finansowej Polaków.

BANKI ODGRYWAJĄ
KLUCZOWĄ ROLĘ

W procesie absorpcji środków Unii Europejskiej przez polską gospodarkę. W perspektywie finansowej 2014-2021 banki udzieliły finansowania w kwocie 124 mld zł. W ramach kredytu na innowacje technologiczne w ciągu minionych 7 lat banki sfinansowały łącznie 600 projektów innowacyjnych o wartości 4 mld zł. Historie sukcesu klientów banków, którzy skorzystali z kredytu technologicznego, można odnotować w takich branżach jak: energetyka, przemysł kosmiczny, motoryzacyjny, biotechnologia, farmacja czy elektronika. Ponadto banki obsługują rozliczeniowo każdy projekt unijny, udzielają potrzebnych informacji i wsparcia polskim przedsiębiorstwom – beneficjentom programów oraz oferują finansowanie pomostowe, zapewniając środki na finansowanie wydatków, które stanowią podstawę do rozliczenia i wypłaty dotacji.

 

 

w latach 2011-2020. Dzięki kredytom bankowym możliwy był znaczny rozwój budownictwa, powstały setki tysięcy miejsc pracy i znacznie zwiększył się zasób mieszkaniowy.

*źródło: AMRON-SARFIN

Czytaj Więcej

*źródło: ZBP

Banki od wielu lat należą do największych płatników podatku CIT w Polsce

W 2020 roku wśród 10 największych podatników indywidualnych było aż 5 banków, które łącznie odprowadziły do budżetu ponad 3 mld zł. Wśród grup kapitałowych pierwsze miejsce w wysokości odprowadzonego podatku również zajmuje bank. Wszystkie banki odpowiadają za ponad 16% przychodów budżetu z podatku CIT.
*źródło: Ministerstwo Finansów

Sektor bankowy to znaczący pracodawca. Na koniec 2021 roku banki zatrudniały 143 tys. pracowników.
*źródło: KNF

 

Banki angażują się

Pomagają budować lub rozwijać między innymi miejskie systemy gospodarki odpadami czy infrastrukturę gazową.

Banki wspierają rozwój
energii odnawialnej

W ostatnich kilku latach finansowanie zielonej energii i ograniczanie emisji CO2 stało się jednym z priorytetów dla sektora. W latach 2019-2020 banki udzieliły ponad 10 mld zł kredytów na energetykę odnawialną w Polsce. Większość tych inwestycji dotyczy budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

*źródło: szacunki ZBP

Czy wiesz, że…

połowa mikroinstalacji fotowoltaicznych pozwalających na zasilanie czystą energią elektrycznych pojedynczych budynków została wsparta finansowaniem zapewnionym przez banki?
Dotychczasowa wartość kredytów udzielonych na inwestycje w mikroinstalacje wynosi 1,6 mld zł, a tylko w ubiegłym roku z takiej dopłaty skorzystało ponad 112 tys. gospodarstw domowych.
*źródło: szacunki ZBP

Banki mają znaczący udział

w realizacji programów pomocowych dla polskich przedsiębiorców w okresie pandemii COVID-19. Dwa kluczowe elementy tzw. Tarczy Bankowej to kredyty udzielane z gwarancjami BGK oraz pożyczki i subwencje PFR przekazywane klientom banków. Do 31 grudnia 2020 roku banki łącznie udzieliły ponad 118 mld zł finansowania z udziałem publicznym, które trafiło do ponad 421 tysięcy przedsiębiorców w ramach kilkunastu programów pomocowych. Tak szeroka skala wsparcia nie odbyłaby się bez aktywnego udziału sektora bankowego i nowoczesnych systemów bankowości.

Banki w ramach bezpośredniej pomocy

klientom indywidualnym i przedsiębiorcom w czasie epidemii COVID-19 umożliwiły zawieszenie spłaty rat kredytów w ramach wypracowanego przez sektor bankowy programu wsparcia klientów indywidualnych i przedsiębiorców. W szczytowym momencie, w czerwcu 2020 roku z tej formy wsparcia skorzystało ponad 741 tys. klientów indywidualnych i 87 tys. przedsiębiorców, a łączna wartość zawieszonych kredytów przekroczyła 83 mld zł.

*źródło: BIK

Poza wsparciem działań państwa

banki uruchamiały też własne akcje pomocowe.

 

W latach 2016-2021,

w jednym z największych w Europie programów edukacji finansowej i cyberbezpieczeństwa – „Bankowcy dla Edukacji” – wzięło udział blisko 2 mln uczniów, studentów i seniorów. Do prowadzenia ponad 80 tys. lekcji i wykładów zaangażowano ponad 17 tys. nauczycieli i wykładowców z blisko 7 tys. szkół i uczelni oraz ponad 1 tys. bankowców-wolontariuszy. Program wsparło ponad 800 instytucji.

*źródło: WIB