W bankach mamy do czynienia z niezwykle wysoką świadomością zagrożeń
- Narodowa Grupa Robocza
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej wybrał indeks zastępujący WIBOR
Po miesiącach konsultacji i prac analitycznych na forum Narodowej Grupy Roboczej, w które zaangażowane były m.in.: Komisja Nadzoru Finansowego, Narodowy Bank Polski oraz GPW Benchmark S.A. – Komitet Sterujący NGR dokonał wyboru propozycji indeksu o technicznej nazwie WIRF- jako docelowego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, który miałby zastąpić wskaźnik referencyjny WIBOR, poinformował Związek Banków Polskich (ZBP).
WIRF- zamiast WIBOR
WIRF- to propozycja indeksu z grupy WIRF, który bazuje na depozytach niezabezpieczonych Instytucji Kredytowych i Instytucji Finansowych.
Wybór propozycji indeksu zastępującego docelowo WIBOR został zainicjowany w marcu 2024 r. przez wniosek o dokonanie przeglądu dotychczasowej decyzji wskazującej WIRON (pierwotnie WIRD) jako indeks zastępujący WIBOR. Przegląd doprowadził do weryfikacji podjętej we wrześniu 2022 r. decyzji KS NGR, za czym przemawiały względy związane z szerszym zakresem analiz i informacji rynkowych w dynamicznie zmieniającym się środowisku makroekonomicznym polskiej gospodarki.
Dokonanie wyboru przez KS NGR WIRF- poprzedzone było nie tylko szeregiem analiz, ale także dwiema rundami konsultacji publicznych skierowanych do wszystkich interesariuszy. Pierwsza runda konsultacji odbyła się między 24 maja a 1 lipca 2024 r., natomiast druga od 4 do 31 października 2024 roku.
Wybór z rodziny WIRF
W ramach drugiej rundy konsultacji publicznych uczestnicy byli proszeni o wskazanie preferowanej propozycji indeksu spośród następujących:
- WIRF, tj. propozycja indeksu, którego dane wejściowe charakteryzują depozyty niezabezpieczone składane przez Instytucje Kredytowe, Instytucje Finansowe oraz Pozostałe Instytucje Finansowe (dalej: Zasób Transakcyjny),
- WIRF+, tj. propozycja indeksu, w przypadku którego dane wejściowe pokrywają się z Zasobem Transakcyjnym powiększonym o depozyty tzw. instytucji publicznych[1],
- WIRF-, tj. propozycja indeksu, w przypadku którego dane wejściowe opisują Zasób Transakcyjny pomniejszony o depozyty Pozostałych Instytucji Finansowych,
- WIRF+/– , tj. propozycja indeksu, dla którego dane wejściowe charakteryzują Zasób Transakcyjny powiększony o depozyty tzw. instytucji publicznych i jednocześnie pomniejszony o depozyty Pozostałych Instytucji Finansowych.
Decyzja dokonana przez KS NGR uwzględnia odpowiedzi udzielone w ramach publicznych konsultacji i była spójna z przeważającymi opiniami uczestników rynku wyrażonymi w jej ramach.
Jednocześnie KS NGR mając na uwadze odpowiedzialność za stabilny i prawidłowy przebieg procesu reformy wskaźników referencyjnych – rozważył szereg cech ilościowych i jakościowych poszczególnych propozycji.
W procesie decyzyjnym były brane pod uwagę m.in. cechy związane ze zmiennością proponowanego indeksu i jego powiązanie ze zmianami stóp procentowych NBP oraz innych warunków rynkowych, czy też potencjał do zastosowania w szerokiej gamie umów i instrumentów finansowych, a także możliwość stworzenia krzywej terminowej.
Reforma wskaźników referencyjnych – co dalej?
Podjęta decyzja stanowi kolejny krok w ramach procesu reformy wskaźników referencyjnych w Polsce, zapoczątkowanej w lipcu 2022 r., który ma na celu bezpieczne wdrożeniu poszczególnych elementów prowadzących do zastąpienia wskaźnika referencyjnego stopy procentowej WIBOR nowym wskaźnikiem referencyjnym.
Docelowo WIRF- ma stać się kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR, który będzie mógł być stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie).
Dla zapewnienia dalszego prawidłowego przebiegu reformy w najbliższym czasie KS NGR przystąpi do zaktualizowania Mapy Drogowej wyznaczającej harmonogram działań mających na celu zastąpienie wskaźnika referencyjnego WIBOR docelowym wskaźnikiem WIRF-, którego finalna nazwa będzie wybrana w toku dalszych prac. W najbliższym czasie będzie dokonany także przegląd i aktualizacja wydanych dotychczas rekomendacji NGR.
Reforma wskaźników referencyjnych to proces złożony, który czerpie z dorobku i praktyki innych rynków, wobec czego KS NGR zauważył także potrzebę prowadzenia dalszych prac nad rozwojem rynku transakcji warunkowych i mierzącym ten rynek potencjalnym indeksem typu WRR, aby docelowo w przyszłości taki indeks mógł być stosowany jako wskaźnik alternatywny dla WIRF- .
Informacje nt. prac NGR znajdują się na stronie: www.knf.gov.pl
Źródło: bank.pl