- Wibor
Wszystkie prawomocne wyroki sądów dotyczące WIBOR korzystne dla banków
W polskich sądach toczy się ok. 1,1 tys. spraw, w których podnoszone są zarzuty dotyczące WIBOR i do tej pory nie zapadł jakikolwiek negatywny dla banku prawomocny wyrok – poinformował we wtorek Związek Banków Polskich. Związek podał, że 24 zapadłych dotąd prawomocnych wyroków jest korzystnych dla banków.
ZBP poinformował, że sądy wskazują najczęściej, że reguły ustalania stawek WIBOR są zgodne z obowiązującym prawem krajowym i unijnym, w tym Rozporządzeniem BMR, ustalanie WIBOR na podstawie danych szacunkowych jest zgodne z prawem, bez dowodów na nadużycia przez banki lub innych uczestników rynku oraz, że bank dostarczył kredytobiorcom formularz informacyjny zgodny z ustawą o kredycie hipotecznym, informując o możliwym wzroście rat.
Według ZBP dotychczasowe orzecznictwo sądów powszechnych potwierdza, że WIBOR jest wskaźnikiem zgodnym z prawem, stanowiącym podstawę do ustalenia oprocentowania w umowach o kredyt hipoteczny w PLN i brak jest jakichkolwiek podstaw do podważania tych umów.
Banki zawarły już ponad 100 tys ugód z frankowiczami
Banki zawarły dotychczas ponad 100 tys. ugód z posiadaczami kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich, poinformował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek. Przypomniał, że w Ministerstwie Sprawiedliwości toczą się prace dotyczące tzw. ustawy frankowej.
„Proces zawierania ugód znacząco odbił po pewnym okresie zastoju. Mamy ponad 100 tys. zawartych ugód i bardzo dobrą dynamikę, zwłaszcza w ostatnim kwartale” – powiedział Białek podczas telekonferencji.
Jak poinformował, na koniec maja było około 97 tys. zawartych ugód, a ostatnio liczba zawieranych miesięcznie ugód oscyluje około 3,5 tys.
Jego zdaniem, rosnące zainteresowanie zawieraniem ugód „niewątpliwie jest dobrym prognostykiem”, jeśli chodzi o pracę standaryzacyjne zespołu przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Przypomniał, że w resorcie sprawiedliwości trwają prace nad tzw. ustawą frankową, której celem jest wprowadzenie uproszczonej procedury prowadzenia spraw frankowych i przygotowanie wzorcowego modelu ugody.
„Myślę, że będziemy rzeczywiście w stanie wypracować taki standard model ugody” – powiedział prezes ZBP.
Według szacunków ZBP, w sądach jest obecnie ok 200 tys. spraw frankowych.