Przejdź do treści
  • Reforma wskaźników

Również PFR potwierdza plany emisji zielonych obligacji opartych o WIRON

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju potwierdza możliwość emisji zielonych obligacji opartych o stawkę WIRON jeszcze w tym roku – wynika z informacji PAP Biznes.

 

Na razie nie mamy jeszcze takich potrzeb, ale w perspektywie najbliższych miesięcy przymierzamy się do emisji obligacji opartych o stawkę WIRON. Nie chciałbym przesądzać terminu, ale nie wykluczałbym emisji do końca roku. Myślimy o zielonych obligacjach, ponieważ jako grupa PFR jesteśmy zaangażowani w dość dużo inwestycji w obszarze transformacji energetycznej – powiedział Borys.

 

Już w lutym tego roku prezes Borys zapowiadał, że PFR rozważa emisję obligacji opartych o stawkę WIRON.

 

Niedawno Ministerstwo Finansów potwierdziło, że w III kw. możliwe jest przeprowadzenie pilotażowej emisji obligacji skarbowych oferowanych w sprzedaży hurtowej, opartych o wskaźnik WIRON. 20 tego zakończyły się konsultacje międzyresortowe rozporządzenia resortu umożliwiającego taką ofertę.

 

Mapa Drogowa Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych przewiduje, że w 2023 r. będzie miało miejsce stopniowe wprowadzanie nowego wskaźnika referencyjnego WIRON do umów i instrumentów finansowych w celu budowania realnej podstawy do przebudowy funkcjonowania systemu finansowego. Na rok przyszły mapa zakłada budowę przestrzeni do wycofywania produktów i instrumentów stosujących WIBOR na rzecz produktów i instrumentów stosujących WIRON, aż do ich całkowitego zastąpienia.