Przejdź do treści
  • Reforma wskaźników

Santander BP zaoferuje kredyty hipoteczne oparte na WIRON w listopadzie

Santander Bank Polska wprowadzi do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte o stawkę referencyjną WIRON w listopadzie, zapowiedział członek zarządu i główny ekonomista banku Maciej Reluga.

 

Oferowanie nowych produktów w nowej sprzedaży na nowym wskaźniku referencyjnym będzie zgodne z mapą drogową. Pierwszym takim produktem będą hipoteki i to nastąpi w listopadzie – zapowiedział Reluga. – Potem będziemy sukcesywnie dodawać kolejne produkty na tej stawce referencyjnej tak, żeby pełna oferta na tej stawce była w połowie 2024 roku – dodał.

 

Zdaniem Maciej Reluga, różnica ceny kredytu w oparciu o stawkę WIRON od tych opartych o WIBOR „nie będzie znacząca”.

 

Zgodnie z tzw. mapą drogową opracowaną przez Narodową Grupę Roboczą (NGR; zajmuje się reformą wskaźników referencyjnych), wskaźniki WIBOR i WIBID przestaną być publikowane w 2025 r. Zgodnie z tym dokumentem, zamiana WIBOR na WIRON w istniejących umowach ma nastąpić w 2024 r.

 

Santander Bank Polska należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 259,17 mld zł na koniec 2022 r.

 

Źródło: ISBnews