Przejdź do treści
  • Reforma wskaźników

O WIBOR na Forum Bankowym

Uczestnicy tegorocznego Forum Bankowego rozmawiali m.in. o wyzwaniach regulacyjnych dla banków, w tym o reformie wskaźników referencyjnych. Zarówno prezesi instytucji sieci bezpieczeństwa jak i banków potwierdzali zasadność liczenia oraz stosowania WIBOR i WIRON.

 

Piotr Tomaszewski, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego potwierdził poprawność liczenia WIBOR. – Jako członek KSF stoimy na stanowisku, że WIBOR jest wyliczany poprawnie, zgodnie z rozporządzeniem BMR, przez podmiot nadzorowany GPW Benchmark, zgodnie z zasadami zaakceptowanymi przez Europejskie Organy Nadzoru – powiedział.

 

Cezary Stypułkowski, prezes mBanku ostrzegł, że podważanie złotowych umów kredytowych opartych na wskaźniku WIBOR to „bomba atomowa”. – Żaden kraj w takich warunkach nie jest w stanie funkcjonować – zaznaczył prezes mBanku.

 

Piotr Kwiatkowski, prezes Credit Agricole Bank Polska dodał, że gdyby zaczęto kwestionować umowy na kredyty złotowe to skala strat byłaby tak duża, że sektor bankowy by tego nie udźwignął. – W sytuacji, kiedy jakieś rozwiązanie funkcjonowało przez 15 i więcej lat na rynku polskim, analogiczne rozwiązania były stosowane na innych rynkach w Europie, w USA – i ktoś to teraz podważa, to stajemy w obliczu czegoś totalnie niezrozumiałego – stwierdził prezes prezes Credit Agricole Bank Polska.

 

Dr. Marcin Mikołajczyk, zastępca przewodniczącego KNF zwrócił uwagę, że nie jest uprawnione stwierdzenie, iż wskaźniki takie jak WIBOR są dotknięte jakąś wadą. Zastrzegł, że nie ma podstaw prawnych oraz ekonomicznych do negowania ich podstaw. Dodał, że proces wprowadzania wskaźnika WIRON jest jawny, transparentny i każdy może się z nim zapoznać.

 

Janusz Miszczak, partner EY w dziale Doradztwa Biznesowego, Risk Consulting przedstawił prace związane z tranzycją wskaźnika WIBOR do WIRON i kolejne etapy zastąpienia, które ma się zakończyć w 2025 roku. Porównał te prace do budowy domu – obecnie jesteśmy po etapie projektu i budowy fundamentów i przechodzimy do stawiania ścian. Jego zdaniem 2024 rok będzie tym, w którym budowa przejdzie do fazy prac wykończeniowych.

 

Bożena Graczyk, wiceprezes Zarządu w ING Banku Śląskim podkreśliła, że obecnie w jej ocenie, największym wyzwaniem jest właściwe technologiczne przygotowanie się sektora bankowego, wszystkich uczestników sektora finansowego, do gotowości wykorzystywania instrumentów na bazie WIRON. Zmiany muszą dotknąć każdego systemu w banku. Radziła zwrócić uwagę na pełną ekwiwalentność zamiany jednego wskaźnika na drugi oraz czas, w którym zmiana ta następuje czyli okres z wysokimi stopami procentowymi.

 

Grzegorz Olszewski, prezes Zarządu Alior Banku stwierdził, że reforma przejścia na wskaźnik WIRON jest jedną z najtrudniejszych do przeprowadzenia ze względu na ryzyka, takie jak na przykład stabilność prowadzenia działalności bankowej. Chodzi o ryzyko podważania umów długoterminowych, które banki zawierają i orzecznictwo, które idzie nawet w kierunku darmowego kredytu. Jak podkreślił, brak jest nawet możliwości wyszacowania takich ryzyk.

 

Drugi aspekt to czas i szybkość wdrożenia. Jak stwierdził, sektor będzie potrzebował więcej czasu na wdrożenie reformy. Zwrócił też uwagę na dużą liczbę innych regulacji i zastanawiał się, czy realne jest wytłumaczenie klientom tak trudnych spraw jak wyliczanie i stosowanie wskaźników takich jak WIRON.

 

Więcej na Bank.pl