Przejdź do treści
  • Reforma wskaźników

Ryzyko ma wyłącznie medialny charakter

Zdaniem Leszka Skiby, prezesa Banku Pekao SA podważanie WIBOR-u byłoby tak wielkim zagrożeniem dla polskiej gospodarki, że ryzyko zakwestionowania tego podstawowego w bankowości w praktyce nie istnieje.

 

Chcemy być jednym z pierwszych banków, które zaoferują kredyty w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%, od początku lipca” – mówił Leszek Skiba prezes zarządu Banku Pekao SA odpowiadając na pytanie portalu Bank.pl dotyczące wspomnianego programu oraz ewentualnych obaw banku co do ryzyk prawnych związanych z oferowaniem kredytów hipotecznych, podczas konferencji prasowej 27 kwietnia 2023 roku.

 

Oczywiście jest dyskusja związana z WIBOR-em i pozwami. Są to ryzyka poważne. Mają raczej charakter medialny. Podważanie WIBOR-u to jest potencjalnie tak wielka skala negatywnego oddziaływania na polską gospodarkę, że trudno sobie wyobrazić, aby to ryzyko w jakimkolwiek procencie mogło się zrealizować. W związku z tym uznajemy, że nie istnieje jakiekolwiek ryzyko jeśli chodzi o oferowanie kredytu na stałą, czy też na zmienną stopę. Nie widzimy realnych problemów ze starym portfelem”.

 

Czytaj więcej na bank.pl: Zarząd Pekao SA o kolejnych wakacjach kredytowych i Bezpiecznym Kredycie 2 procent oraz o kredytach frankowych